• cz
  • en

RUK - SBZ - Revitalizace objektů Karolina

Realizace: 12/2020 – 11/2022

Investor: Univerzita Karlova (Rektorát)
Lokalita:

Praha 1 (ul. Celetná, Ovocný trh)

Karolinum je historický soubor budov Univerzity Karlovy v Praze. Projekt řeší rekonstrukci vstupních prostor Buquoyského domu – Mázhauzu neboli studentské vrátnice a chodeb budovy Nové Astorie, Stockhausu, Jeřábkova domu, Buquoyského domu (sever, jih, východ, západ), Staré Astorie, Betléma a Rektorátu.

Pod památkovou ochranu jako nemovitá kulturní památka spadá Buquoyský dům – Mázhaus, a jako národní kulturní památka pod ní spadá budova Rektorátu. Ostatní budovy komplexu přímo pod památkovou ochranu nespadají, jsou ale součástí památkové rezervace.

Celý komplex Karolina byl v roce 1945 sjednocen a přestavěn podle návrhu architekta Jaroslava Frágnera.

V rámci realizace této zakázky budou provedeny stavební úpravy a revitalizace interiérů chodeb včetně výměny a repasí některých prvků obvodového pláště. Architektonický charakter řešení interiéru se nemění a snaží se respektovat současné řešení dle návrhů architekta Frágnera. Součástí prací budou i celkové rekonstrukce elektroinstalací (silnoproud, slaboproud) a úpravy rozvodů vytápění.

1. Etapa revitalizace – Studentská vrátnice Mázhaus a budova Rektorátu

Studentská vrátnice je vstupním bodem pro studenty. Po levé straně od vstupu je umístěna úřední deska a vchod do knihovny, po pravé straně se pak nachází recepce s vrátnými, za recepcí se nachází menší prostor výstavní síně. Další místnost slouží jako zázemí pro vrátné a zároveň jako technická místnost. V současné době je výrazným prvkem keramická slinutá dlažba 10x10 cm, okrové barvy. Barva a typ dlažby budou zachovány, nově ale bude použit formát 15x15 cm s hnědými akcenty a cca 2m logo univerzity.

Výrazným prvkem sjednocující celý interiér Rektorátu je keramická slinutá dlažba 10x10 cm, šedo-okrové barvy s barevnými akcenty. Barvu, typ a formát dlažby bude zachován, kamenná schodiště a dlažby budou repasovány, stejně tak jako historicky cenné výplně oken.

2. Etapa revitalizace – Buquoyský dům (jih, východ, západ), Nová Astorie

Budova Nové Astorie má celkem šest pater, kdy revitalizace zahrnuje rekonstrukci chodeb a schodiště. Buquoyský dům – výrazným prvkem sjednocující celý interiér je keramická slinutá dlažba o rozměru 10x10 cm, okrové barvy. Barva a typ dlažby budou zachovány, nově ale bude použit formát 15x15 cm. Kamenná schodiště budou repasována. Historicky cenné výplně oken a dveří budou repasovány, příp. replikami sjednoceny do jednotného charakteru.

3. Etapa revitalizace – Buquoyský dům (sever), Stará Astorie, Jeřábkův dům, Stockhaus

Buquoyský dům, St. Astorie, Jeřábkův dům, Stockhaus – výrazným prvkem sjednocující celý interiér je keramická slinutá dlažba o rozměru 10x10 cm, okrové barvy. Barva a typ dlažby budou zachovány, nově ale bude použit formát 15x15 cm, dále budou použity hnědé akcenty. Kamenná a dřevěná schodiště budou repasována. Historicky cenné výplně oken a dveří budou repasovány, příp. replikami sjednoceny do jednotného charakteru.

4. Etapa revitalizace – Betlém

Výrazným prvkem sjednocující celý interiér bude keramická slinutá dlažba formátu 15x15 cm, okrového odstínu. Kamenné schodiště bude repasováno. Historicky cenné výplně oken a dveří budou repasovány, příp. replikami sjednoceny do jednotného charakteru.